مینا کاری سفالی همدان شیراز یزد

سفالهای مینا کاری شده یکی از صنایع سنتی کشور عزیزمان می باشد که در شهرهایی همچون شیراز، همدان و یزد تولید می شوند. به دنبال استقبال زیاد افراد از سفالهای مینا کاری شده باعث شد تا بسیاری از تولیدکنندگان مکانی را تاسیس کنند تا افراد با استعداد و کاربلد در این صنعت مشغول بکار شوند. مینا کاری سفالی بسیار شغل پر ذوق و البته سخت می باشد چون نیاز به دقت و خلاقیت فراوان دارد.

مینا کاری سفالی همدان

اگر در برخی از مساجدهای کشور اگر دقت نمایید از الگوی اسلیمی برای طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته است که رنگ آن اکثر اوقات آبی می باشد.مینا کاری را بروی چند محصول مختلف می توان انجام داد که هر کدام از آنها طرح زیبا و شیکی را به دست خواهند آورد یکی از مینا کاریهای صورت گرفته را بر روی مس می توان اشاره کرد که از ترکیب مختلف جالبی نیز استفاده شده است، عنصری از آتش و خاک باعث شده تا این محصول به صورتی بسیار زیبا در بیاید.

لازم به ذکر است مینا کاری جزو یک هنر به حساب می آید که برای یاد گرفتن این هنر باید سالیان زیادی را وقت گذاشت تا به طور کامل بتوان مینا کاری را یاد گرفت و بر روی محصولات مختلفی آن را پیاده نمود.

همانطور که اشاره داشتیم مینا کاری سفالی در اکثر شهرها نیز انجام می شده است اما یکی از مهم ترین شهرهایی که این کار را انجام می داده است، همدان بوده که به دلیل علاقه زیاد افراد آن شهر به این هنر اکثر ظروفهای آنها مینا کاری نیز شده بوده است. لازم به ذکر است اکثر هنرمدان برای ایجاد طرح بر روی ظرف مورد نظر خود از یک الگوی خاص باید استفاده نمایند که این الگوی خاص به صورت اسلیمی خواهد بود که حتی در زمانهای قدیم هم از این نوع الگو مورد استفاده قرار می گرفته است.

برخی از افراد درون جامعه از مجموعه ما می پرسند خاستگاه الگوی اسلیمی برای مینا کاری بر روی سفال کدام شهر بوده است که در پاسخ به آنها باید بگوییم خاستگاه اولیه آن، شهر لاجین در استان همدان بوده است که این الگو با گذشت زمان کم کم در بین مردم رواج گرفته است. اکثر افراد یک سوال تکراری را بارها از ما پرسیده اند که چرا برای مینا کاری از رنگ آبی استفاده خواهید کرد که باید در پاسخ به آنها بگوییم رنگ آبی به دلیل آرامش خاصی که بر روی فرد ایجاد خواهد کرد آن را برای مینا کاری مورد استفاده قرار خواهیم داد.

بهتر است بدانید از مینا کاری بر روی گلدان و وسایل آشپزخانه هم می توان استفاده کرد و طرح زیبا و شیکی به آن بخشید و لازم به ذکر است که مینا کاری فقط بر روی سفال صورت نخواهد گرفت.یکی از هنرهای اصیل در ایران که از زمان قدیم تا به امروز در بین مردم رواج داشته و همچنین از استقبال بسیار خوب و جالبی نیز برخوردار بوده است مینا کاری بر روی سفال نیز می باشد که به دلیل طرح زیبا و جذابی که بدست می آورد از استقبال بی نظیری نیز روبرو بوده است به همین منظ